جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ | Friday 19 July 2019
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

کسب رتبه چهارم رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور توسط پژوهشگاه مواد و انرژی

در رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور که برای هفتمین سال متوالی بر اساس شاخص ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق العاده وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی صورت گرفته است، پژوهشگاه مواد و انرژی در بین پژوهشگاه ها و موسسات پژوهشی در سال 96-95 رتبه چهارم را از آن خود کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این رتبه بندی که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر شده است، ۲۶ پژوهشگاه و مؤسسه پژوهشی کشور در سال 96-1395 مورد رتبه بندی قرار گرفتند که پژوهشگاه دانش‌های بنیادی رتبه نخست فهرست را از آن خود کرد و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه مواد و انرژی و پژوهشگاه صنعت نفت به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم جدول را به خود اختصاص دادند و در بین دانشگاه‌های هنر در رتبه بندی ISC ، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، اصفهان، تهران و شیراز به ترتیب چهار دانشگاه برتر هنر در این رتبه بندی هستند.

در این رتبه بندی ۱۸۲ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی دولتی بر اساس ۲۶ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات، امکانات و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در رتبه بندی منتشر شده بخشی از اطلاعات توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات و از طریق پرسشنامه الکترونیکی گروه رتبه بندی گردآوری شد و بخشی دیگر از اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی که پژوهش محور بوده‌اند نیز توسط کارشناسان گروه رتبه بندی ISC از پایگاه‌های اطلاعاتی WoS و ISC تهیه شد.

در رتبه بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ همچون سال‌های گذشته شاهد رشد نزدیک به ۱۵درصدی تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات حاضر در نظام رتبه بندی ISC بوده‌ایم.

از سال ۱۳۸۹ که رتبه بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور توسط ISC آغاز شد هر ساله (به جز سال ۹۳-۱۳۹۲) به تعداد این دانشگاه‌ها افزوده شده است.

با توجه به ماهیت و فعالیت‌های متفاوت مراکز آموزشی در کشور و تفاوت بین آنها نتایج در رتبه بندی ISC در پنج زیرگروه دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود.

۸۱ دانشگاه از دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه بندی سال 96-1395 حضور داشته‌اند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۶۳ مورد بوده است و دانشگاه تهران همچون سال‌های گذشته رتبه اول را در کشور در بین دانشگاه‌های جامع به خود اختصاص داده است و دانشگاه‌های تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، کاشان و بوعلی سینا به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا دهم جدول قرارگرفته اند.

از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۴۲ دانشگاه در رتبه بندی مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران به عنوان برترین دانشگاه پزشکی کشور معرفی شد.

دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و علوم پزشکی کرمان با قرار گرفتن بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران توانستند در جمع ۱۰ دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور قرار گیرند.

در این رتبه بندی در بین ۲۹ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه بندی ISC ، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر ، شریف،  دانشگاه علم و صنعت توانستند به ترتیب جزو سه دانشگاه برتر صنعتی کشور قرار گیرند. دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز رتبه‌های چهارم و پنجم جدول را کسب کردند.

در رتبه بندی سال 96-1395  علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه‌ها و مؤسسات در پنج معیار پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات و نهایتاً در معیار فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی بر روی وبگاه جدید گروه رتبه بندی به نشانی: http://ur.isc.gov.ir/  نمایش داده شده است.

منبع و جداول مربوط به این رتبه بندی در سایت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به نشانی: http://isc.gov.ir/Default.aspx?lan=fa موجود و قابل مشاهده است.