سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | Tuesday 11 December 2018
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

طراحی و ساخت پیل سوختی میکروبی جهت حذف بیولوژیکی نیترات از آب و تولید همزمان الکتریسیته

 

این پروژه تحقیقاتی برای اولین بار در کشور و با پشتیبانی مالی صندوق حمایت از پژوهشگران توسط دکتر لیلا داورپناه عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی در آزمایشگاه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژي انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر داورپناه مجری این تحقیق اذعان داشت:  نیترات در آب شرب،  آلاینده خطرناک محسوب می شود که میتواند در سیستم گوارش به نیتریت و نیتروزآمین ها کاهش یابد و منجر به ایجاد سرطان معده شود. به علاوه، برای زنان باردار و نوزادان نیز خطرناک می باشد.

این پژوهشگر، تخریب کیفیت آب و ایجاد سمیت برای سلامت انسان و حیوانات را از جمله مشکلاتی دانست که از ورود این آلاینده به محیط زیست ایجاد می شود.

وی با اشاره به اهمیت این تحقیق اظهار داشت : از آنجایی که نیترات در آب به صورت محلول وجود دارد روش های معمول تصفیه آب قادر به حذف آن نیستند؛ از این رو نیاز به آن دسته از روش های تصفیه پیشرفته تر می باشد که قادر به کاهش آلاینده های محلول هستند.  از روش های فیزیکی و شیمیایی مورد استفاده میتوان تعویض یونی، اسمز معکوس، الکترودیالیز معکوس  (EDR) و جذب سطحی را نام برد.

دکتر داورپناه افزود : با مطالعه بر روش های فوق مشخص شده است که روش های نامبرده دارای محدودیت هایی برای استفاده هستند.  علاوه بر آن، در تمامی روش های فوق، نیترات فقط از آب جدا شده و پساب تولیدی حاوی غلظت بالاي نيترات است که خود از معایب مهم این روش ها میباشد.

این عضو هیات علمی اظهار داشت : حذف نیترات از آب در پیل سوختی میکروبی (MFC) ، به منظور احیای بیولوژیکی نیترات به نیتروژن مولکولی به عنوان یک تکنولوژی نوین جهت تصفیه آب حاوی نیترات و تولید همزمان الکتریسیته می باشد که در تحقیق حاضر مد نظر بوده است. به طوری که فرایند مذکور، علاوه بر مزایایی که ذکر شد در اشل صنعتی میتواند قسمتی از نیاز سایر بخش ها را به الکتریسیته تامین نماید.